8.4 C
New York
Tuesday, June 2, 2020

LIVE: Identifikohen edhe dy viktima, shkon në 27 numri i të vdekurve nga tërmeti në Shqipëri

E plotësuar: Ka shkuar në 27 numri i viktimave nga tërmeti i një dite më parë. Nga rrënojat janë nxjerrë...
More

  Latest Posts

  Kërkoni shtëpinë tuaj të ëndrrave në Blok.mk

  Duke pasur parasysh vështirësitë që kemi hasur kohëve të fundit për të blerë, shitur apo rentuar një shtëpi apo apartament, Blok.mk ka...

  Albin Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, VV nuk pranon zgjidhje tjera

  Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, po kundërshton opsionin e krijimit të një qeverie të re, pas rrëzimit të qeverisë aktuale, duke thënë...

  Ndërron jetë aktorja e mirënjohur Leze Qena

  Sot (e mërkurë) ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare aktorja e mirënjohur Leze Qena. “Ju konfirmojmë se nga...

  Trondit pozitivisht nanopatologu Italian / Mashtrimi i madh po përgatitet me COVID-19 – Vaksina mashtrim kolosal!

  Stefano Montanari, nanopatolog nga Bolonja, është një nga personazhet që po tërheq vëmendje me deklaratat e tij në mediat italiane. Për të,...

  13 gjëra që çdo femër duhet t’i dijë për organin gjenital dhe shëndetin intim

  Vagina është pjesa e trupit të femrës e cila është e rrethurar me fshehtësi, turp dhe mistere. Femrat lirshëm dhe hapur bisedojnë pothuajse për çdo pjesë të trupit, por zakonisht i kalojnë temat lidhur me gjenitalet.

  Edhe pse punët po ndryshojnë dhe femrat gjithnjë e më shumë edukohen për shëndetin seksual, megjithatë ekzistojnë numër i madh i femrave që “turpërohen” të kërkojnë informacione për temat e tilla më delikate.

  Fakt i padiskutueshëm është se duhet shumë më hapur të diskutohet për organet seksuale të femrës, sepse pikërisht aty “krijohet jeta”, por edhe janë zonë e kënaqësisë. Ja se çfarë duhet të dijë çdo femër për vaginën e saj dhe shëndetin seksual:

  1. Disa femra ejakulojnë gjatë orgazmës.
   Të njejtat femra vërtetojnë se në momentet e tilla përjetojnë edhe orgazmën më të fortë. Por, nuk duhet të keni frikë se diçka nuk është në rregull me juve nëse nuk keni përjetuar orgazëm të tillë. Shumica e femrave asnjëherë nuk përjetojnë “ejakulim femror”.
  2. Forma dhe madhësia e vaginës dallon tek femrat e ndryshme.
   Madhësia dhe ngjyra e buzëve të vaginës janë të ndryshme tek femrat. Shumë shpesh buzët e vaginës te një femër nuk janë të njejta dhe kjo është krejtësisht normale.
  3. Edhe vagina duhet “të ushtrojë”.
   Ashtu si që bëni ushtrime për t’i forcuar duart, këmbët, vithet dhe stomakun, ashtu duhet të bëni edhe ushtrimet e Kegelit për të forcuar vaginën.Lindja ose mosha mund të shkaktojnë që muskujt atje poshtë të lirohen/lëshohen. Me ndihmën e ushtrimeve të Kegelit mund ta minimizoni lëshimin e vaginës.
  4. Lagështia e vaginës dallon.
   Kur janë të eksituara, disa femra janë më të “lagura” për dallim nga tjerat. Por, gjithashtu lagështia dallon tek femrat varësisht edhe nga cikli menstrual. Për shembull, në periudhën rreth ovulimit lagështia e vaginës rritet. Lagështia dukshëm mund të zvogëlohet tek femrat më të moshuara ose për shkak të përdorimit të ilaçeve. Në rastet e tilla rekomandohet përdorimi i lubrikantit.
  5. Është normale që të keni rrjedhje të lëngut vaginal.
   Shumë femra mendojnë se rrjedhja e lëngut vaginaë është shenjë e infeksionit. Por, derisa nuk lëngu vaginal nuk është me ngjyrë të verdhë të mbyllur ose të gjelbërt dhe nuk ka erë të pakëndshme, rrjedhja e lëngut vaginal është normale.Ka femra që rregullisht mbajnë vata higjienike sepse kanë rrjedhje të madhe të lëngut vaginal, por ka edhe të tilla që pothuajse çdo herë janë të thata. Nëse dyshoni se diçka nuk është në rregull me sasinë ose pamjen e lëngut vaginal, më së miri është që të konsultoheni me gjinekologun.
  6. Seksi nuk duhet të shkaktojë dhimbje.
   Pozitat e caktuara seksuale mund të shkaktojnë dhembje të vogël, por në përgjithsi seksi duhet të jetë kënaqësi dhe të mos asocojë me dhimbje. Shumë femra vuajnë qetë nga marrëdhëniet seksuale me dhimbje sepse kanë turp të kërkojnë ndihmë, e në fakt duhet që sa më shpejt të konsultohen me gjinekologun për të gjetur zgjidhje për këtë problem.
  7. Është pothuajse e pamundshme që të infektoheni me sëmundje ngjitëse nga kapaku i ulëses së toaletit.
   Sëmundjet seksualisht të transmetueshme dhe infeksionet nuk mund të jetojnë gjatë jashtë trupit. Përveç kësaj, duhet kontakt direkt me varrë të hapur ose nëpërmjet gjenitaleve që ju të infektoheni.Shanset për të marrë sëmundje seksualisht të transmetueshme (SST) nga toaleti janë minimale dhe tentojnë kah zero. “Sa i përket njohurive të mia, askush nuk ka marrë SST nga kapaku i ulëses së toaletit” – ka theksuar Abigail Seljers, kryetare e shoqërisë Amerikane për mikrobiologji.
  8. Vaginës nuk i duhet larje e brendshme.
   Vagina ka veti për vetëpastrim. Mjafton që ta mbani higjienën e pjesëve të jashtme.
  9. Lëshimi i gazrave nga vagina i ka ndodhur pothuajse çdo gruaje.
  10. Nuk duhet të turpëroheni nëse gjatë aktit seksual ose gjatë ndonjë ushtrimi lëshoni gazra nga vagina. Ato nuk kanë erë të pakëndshme dhe nuk duhet të shkaktojnë turp sepse janë apsolitusht normale.
  11. Masturbimi është i shëndetshëm.
   Vetëkënaqësia i ndihmon femrave që të relaksohen dhe të mësojnë se çfarë i sjell më tepër kënaqësi. Orgazma e zvogëlon dhimbjen kronike, i lehtëson simptomet e sindromit paramenstrual, e përmirëson disponimin, zvogëlon stresin dhe depresionin, gjithashtu e forcon sistemin imun.
  12. Nuk ekziston definicion për atë se çfarë është masturbim normal.
   Shumica e femrave vetëkënaqen të paktën një herë gjatë jetë së tyre. Disa femra mastrubojnë çdo ditë, e disa më rrallë nga një herë në vit. Disa i përdorin gishtat e tyre, të tjerat përdorin mjete ndihmëse si që është vibratori. Masturbimi përfiton forma të ndryshme dhe praktikohet ndryshe, andaj nuk ka definicion për ate se çfarë është normale.
  13. Duhet ta parashikoni menstruacionin tuaj.
   Çdo femër duhet ta ndjek menstruacionin e saj dhe të mund ta parashikojë Cikli menstrual normal zgjatë nga 21 deri 40 ditë, kurse gjakderdhja menstruale deri më 7 ditë. Mund të infektoheni me SST edhe nëse përdorni prezervativ. Shanset për të ndodhur kjo janë të vogla, por megjithatë ekzistojnë. Prezervativët nuk janë 100% të sigurtë, andaj është i nevojshëm që me kujdes të zgjedhni partnerin me të cilin do të keni lidhje intime. /Femina.al/

  Latest Posts

  Kërkoni shtëpinë tuaj të ëndrrave në Blok.mk

  Duke pasur parasysh vështirësitë që kemi hasur kohëve të fundit për të blerë, shitur apo rentuar një shtëpi apo apartament, Blok.mk ka...

  Albin Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, VV nuk pranon zgjidhje tjera

  Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, po kundërshton opsionin e krijimit të një qeverie të re, pas rrëzimit të qeverisë aktuale, duke thënë...

  Ndërron jetë aktorja e mirënjohur Leze Qena

  Sot (e mërkurë) ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare aktorja e mirënjohur Leze Qena. “Ju konfirmojmë se nga...

  Trondit pozitivisht nanopatologu Italian / Mashtrimi i madh po përgatitet me COVID-19 – Vaksina mashtrim kolosal!

  Stefano Montanari, nanopatolog nga Bolonja, është një nga personazhet që po tërheq vëmendje me deklaratat e tij në mediat italiane. Për të,...

  Don't Miss

  Me dietën e dr. Kempnerit për shtypjen e lartë të gjakut, sheqerin dhe shëndet të veshkave – humbni 7 – 10 kg

  Ndiqni këtë meny dhe rezultatet me siguri nuk do të mungojnë Po ju prezantojmë dietën me oriz, krijues i...

  Robert Berisha: Më nuk jam me Nora Istrefin

  Robert Berisha dhe Nora Istrefi më nuk janë çift bashkëshortor. Së paku kështu ka konfirmuar vetë këngëtari përmes rrjeteve...

  Ujë me xhenxhefil: shkrini yndyrnat rreth stomakut në mënyrë të shpejtë dhe të lehtë!

  A e keni vërejtur se xhenxhefili është pjesë e patjetërsueshme e çdo recete për dobësim? Kjo në fakt nuk është...

  Ilaç popullor: 100% largon rërën dhe gurët nga veshkat!

  Nëse keni gurë në veshka, përgatiteni këtë ilaç popullor mjaft të thjeshtë dhe brenda 6 ditëve do ta zgjidhni problemin. Përveç kësaj,...

  Në Kamboxha, një bunar tashmë mban emrin e Shaqir Cërvadikut dhe ish-gruas së tij

  Në fshatin Cambodia të Azisë ku njerëzit vuajnë për ushqim dhe ujë, fëmijët e këngëtarit nga Kosova, Shaqir Cërvadiku, kanë ndërtuar një...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.