Dieta daneze – për 13 ditë deri në 20 kilogramë më pak!

0
1009
Dieta daneze – për 13 ditë deri në 20 kilogramë më pak!

Dieta daneze si plan dietal mund të fillohet në secilën ditë të javës, por sugjerohet e diela. Dieta zgjat 13 ditë, është e vështirë dhe shumë efikase. Nuk është fjala për dietën tradicionale, por mënyra që organizmi ta përshpejtojë djegien e yndyrave dhe t’i hedhë lëngjet shtesë. Nëse e përcillni dietën, mund të humbni nga 7 e deri në 20 kilogramë, transmeton gazeta Kosova Sot Online.

Plani i dietës duhet të përcillet saktë 13 ditë, as më pak, as më shumë. Për çdo ditë konsumoni sallatë të veçantë dhe e përgatisni disa ditë më parë, ja receta:

Sallata:

 • 1 kg karota;
 • 1 kg lakër të bardhë;
 • 1 spec të kuq;
 • 1 spec të gjelbër;
 • 1 presh.

Për salcë:

 • 1 dl vaj;
 • 1/2 dl uthull molle;
 • 1/2 e lugës sheqer;
 • 1/2 e lugës kripë.

Përzieni përbërësit dhe i hidhni në sallatë. E lini të qëndrojë një orë. Përzieni kohë pas kohe.

Dieta daneze – menyja sipas ditëve

Dita 1

 • Dreka – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer;
 • Dreka – 2 vezë të ziera fort, spinaq të zier në ujë, 1 domate;
 • Darka – 1 biftek (230 g), sallatë.

Dita 2

 • Kafjalli – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer;
 • Dreka – 1 pjesë proshutë, 1 gotë jogurt;
 • Darka – 1 biftek, sallatë;

Dita 3

 • Kafjalli – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer, 1 rriskë bukë të thekur;
 • Dreka – 2 vezë të ziera fort, 1 rriskë proshutë, sallatë.
 • Darka – selino të zier, 1 domate, 1 pemë.

Dita 4

 • Kafjalli –  1 kafe t zezë, 1 copë sheqer, 1 rriskë bukë të thekur;
 • Dreka – 1 litër lëng, 1 gotë jogurt;
 • Darka – 1 vezë të zier, 1 karotë të gërryer, 1 pjesë djathë të ri  (25g).

Dita 5

 • Kafjalli – 1 karotë të gërryes me limon;
 • Dreka – 1 peshk të zier (230 g) me limon dhe pak gjalpë;
 • Darka – 1 biftek të madh, sallatë, selino të zier.

Dita 6

 • Kafjalli – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer, 1 rriskë bukë të thekur;
 • Dreka – 2 vezë të ziera, 1 karotë të gërryer;
 • Darka – 1/2 e pulës pa lëkurë, sallatë

Dita 7

 • Kafjalli – 1 gotë çaj pa sheqer;
 • Dreka – Asgjë;
 • Darka – 1 pjesë qengji në skarë, pemë të freskëta.

Dita 8

 • Kafjalli – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer, 1 rriskë bukë të thekur;
 • Dreka – 2 vezë të ziera, 1 rriskë proshutë, sallatë;
 • Darka – selino të zier, 1 domate, 1 pemë.

Dita 9

 • Kafjalli – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer;
 • Dreka – 1 biftek të madh, 1 gotë jogurt;
 • Darka – 1 biftek të madh, sallatë, pemë.

Dita 10

 • Kafjalli – 1 gotë kafe, 1 copë sheqer, 1 rriskë bukë të thekur;
 • Dreka – 2 vezë të ziera, 1 rriskë proshutë, sallatë;
 • Darka – selino të zier, 1 domate, 1 pemë.

Dita 11

 • Kafjalli – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer, 1 rriskë bukë të thekur;
 • Dreka – 1 litër lëng, 1 gotë jogurt;
 • Darka – 1 vezë të zier, 1 karotë të gërryer, 1 pjesë djathë të ri (25g);

Dita 12

 • Kafjalli – 1 karotë të madhe të gërryer me limon;
 • Dreka – 1 peshk të zier me limon dhe pak gjalpë;
 • Darka – 1 biftek të madh, sallatë, selino të zier.

Dita 13

 • Kafjalli – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer, 1 rriskë bukë të thekur;
 • Dreka – 2 vezë të ziera, 1 karotë të gërryer;
 • Darka – 1/2 e pulës në skarë, pa lëkurë, sallatë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu