Trupi

Masazhë me mjaltë kundër celulitit

Masazhi është një armë e fuqishme në luftën kundër celulitit. Në këtë artikull do të zbulojmë sekretet e masazhit të mjaltit. Ky lloj masazhi u përdor në Tibetin antik dhe tani është i përhapur në të gjithë botën.

Pas aplikimit të masazhit të mjaltit, lëkura mbetet e butë dhe më e shtrenguar. Mjalti thith toksinat dhe ndihmon në dëbimin e tyre nga trupi. Masazhi i mjaltit përmirëson qarkullimin limfatik dhe të gjakut.

SI TË BËNI MASAZHË EFEKTIVE?

Për të bërë një masazhë efektive ju nevojitet mjaltë natyrale dhe vaj masazhi. Vaji mund të jetë livando, nenexhik, limon, portokall, eukalipt ose çdo gjë tjetër që është më e arritshme për ju.

  1. Për çdo lugë çaji me mjaltë, shtoni 5 pika vaj ose një përzierje të vajrave të ndryshëm. Nëse masazhoni vetëm vithet dhe kofshët, mjaftojnë 2 lugë çaji me mjaltë dhe 10 pika vaj. Përzieni mjaltin dhe vajin pak para masazhit. Nëse përdorni vajra të ndryshëm, është mirë që së pari të bëni një përzierje të tyre dhe më pas të shtoni mjaltin.
  2. Vendosni përzierjen e përgatitur në duart tuaja. Pastaj aplikoni në zonat e prekura të celulitit. Një pjesë e përzierjes duhet të mbetet në duart tuaja.
  3. Ngjitni duart në trup dhe shkëputini ngadalë. Bëni atë ngadalë dhe me kujdes në fillim. Sapo të mësoheni, filloni të kapeni më shumë dhe të rrëmbeni krahët më shpejt.
  4. Masazhi duhet të zgjasë nga 5 deri në 10 minuta. Pastaj hiqni përzierjen me ujë të ngrohtë. Lyejeni trupin me losion hidratues ose qumësht. Rekomandohet të praktikoni këtë masazh për 15 ditë.
Back to top button