Vitamina & Minerale

Mungesa e selenit mund të shkaktojë çrregullime të tiroides, shtim në peshë dhe imunitet të dobët

Seleni është një element i nevojshëm për disa funksione trupore. Ndërsa plakemi, bëhet gjithnjë e më e rëndësishme për ne të ushqehemi me një dietë të shëndetshme.

Disa lëndë ushqyese që mund të marrim vetëm nga ushqimi na ndihmojnë të plakemi në një mënyrë që parandalon sëmundjen dhe na mban funksionimin.

Nëse luftoni me një tiroide të ngadaltë, shëndet të dobët imunitar dhe nuk mund të humbni peshë shtesë pa marrë parasysh se çfarë bëni, ka një shans që të keni një mungesë të selenit.

Seleni dhe shëndeti juaj

Seleni është një element i nevojshëm për disa funksione trupore. Ky mineral është kryesor kur bëhet fjalë për plakjen, pasi prek më shumë tiroiden. Tiroideja përmban më shumë selen se të gjitha organet e tjera në trup. Seleni na ndihmon të prodhojmë hormone tiroide dhe mbron organin nga stresi oksidativ i dëmshëm.

Mungesa e selenit mund të shkaktojë çrregullime të tiroides, shtim në peshë dhe imunitet të dobët
Udhqimet e pasura me Selen

Është treguar se seleni i ndihmon ata që vuajnë me gjendje tiroide. Një përmbledhje e studimeve tregoi se plotësimi i selenit për tre muaj përmirësoi shëndetin e tiroides dhe gjendjen shpirtërore.

Seleni gjithashtu ka treguar të jetë një trajtim efektiv për një numër sëmundjesh. Një antioksidant i fuqishëm, ai neutralizon radikalet e lira toksike në trup dhe zvogëlon stresin oksidativ që mund të shkaktojë sëmundje. Cilësitë e tij antioksiduese ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të shëndetshme nga dëmtimi dhe largimin e sëmundjeve si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe Alzheimer .

Jo vetëm kaq, por për shkak se seleni është një antioksidant aq i fuqishëm, ai gjithashtu mbron lëkurën nga dëmtimi oksidativ i lidhur me moshën, duke larguar shenjat e dukshme të plakjes si vijat e imëta dhe rrudhat. E gjithë kjo në një lëndë ushqyese!

Si të dalloni nëse keni një mangësi të selenit

Seleni në ushqimin tonë kryesisht varet nga cilësia e tokës që përdoret për ta rritur atë. Sipas një rishikimi të studimeve, vlerësohet se 1 miliard njerëz në të gjithë botën kanë mungesë të selenit. Sipas ekspertëve në Healthline, ka disa shenja të mungesës së selenit që mund të vëreni.

Ato janë:

 • Infertilitetit në burra dhe gra
 • Funksioni i dëmtuar i tiroides
 • Dobësia e muskujve
 • Lodhje
 • Mjegulla e trurit
 • Rënia e flokëve
 • Sistemi imun i dobët

Receta për pijen e cila është plot selen

Përbërësit:

 • 20 g arra braziliane;
 • 1 banane;
 • 1 lugë e vogël mjaltë;
 • 80 g jogurt soje (bën edhe jogurt qumështi).

Përgatitja:

Shtoni arrat braziliane, jogurtin dhe bananen e grirë dhe pak jogurt në blender dhe përzieni.

Receta për pijen e cila është plot selen

Artikuj të ndërlidhur

Back to top button