Karboni aktiv është një produkt me origjinë bimore i cili ka mikropore në sipërfaqes që shërbejnë si filtër për të tërhequr përbërësit e tjerë, përgjithësisht organik, të pranishëm në gaze apo lëngje.

Ngrohet në temperatura të larta ku redukton përmasat e këtyre poreve e më pas bëhet pluhur i zi e përdoret për qëllime mjekësore.

Përfitimet shëndetësore të karbonit aktiv

Prej vitesh konsiderohet si një antidot natyral, duke favorizuar procesin e detoksifikimit të organizmit duke thithur substancat kimike të dëmshme, mbetjet metalike dhe toksinat e pranishme në qarkullimin e gjakut. Përveç kësaj ai ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore.

Disa këshilla se për çfarë dhe si duhet të përdoret.

Lufton inflamacionin dhe gazrat e zorrëve
Karboni thith grimcat që pengojnë procesin e tretjes dhe parandalon fillimin e reaksioneve inflamatore. Konsumoni 500 mg karbon aktiv gjysmë ore para se të konsumoni ushqime që shkaktojnë inflamacione dhe për të lehtësuar përthithjen pini 1-2 gota ujë.

Ndihmon në detoksifikimin e aparatit tretës
Ndoshta nuk e dinë të gjithë por aparatin jonë tretës është i ekspozuar ndaj një doze mjaft domethënëse të toksinave që vijnë nga pesticidet e ushqimeve, substancat kimike të pranishme në ujë, myk etj,

Këto grimca mblidhen në aparatin tretës, dhe me kalimin e kohës bëhen arsye për fillimine simptomave që dëmtojnë shëndetin e përgjithshëm.

Konsumoni 10 gr karbon aktiv, 90 minuta para vakteve për të favorizuar detoksifikimin e aparatit tretës. Ky trajtim bëhet për dy ditë, shoqëruar me një konsum të madh të frutave dhe perimeve bio.

Ndihmon në pastrimin e mëlçisë dhe veshkave
Mëlçia dhe veshkat ndihmojnë në filtrimin e mbeturinave në gjak për të parandaluar që ato të arrijnë në qelizat e shëndetshme të organizmit. Por kur këto dy organe mbingarkohen funksioni i tyre i pastrimit dobësohet dhe mund të dëmtohen.

Karboni aktiv përthith me lehtësi të gjitha mbetjet, duke stimuluar funksionimin e mëlçisë dhe veshkave, si dhe duke ndihmuar në pastrimin natyral.

Në këtë rast, duhet gjysmë luge të vogël karbon pluhur në një gotë ujë, dhe mundësisht ta pini 3 herë në ditë.

Lufton infeksionet bakteriale dhe virozat
Konsumi i moderuar i karbonit aktiv forcon funksionimin e sistemit imunitar, si dhe përmirëson përgjigjen e agjentëve patogjenë si bakteret dhe viruset.

Për më tepër, duke u bashkuar me toksinat, ndihmon më mbajtjen e një niveli të përshtatshëm antitrupash.

Në rastet e infeksionit respirator apo urinar, konsumoni 500 mg karbon aktiv me dy gota ujë.

Kujdes, gjithmonë duhet të pini ujë, pasi rrezikoni dehidratimin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu