8.7 C
New York City
Monday, February 17, 2020

Jessica Simpson humbi 45 kilogramë për gjashtë muaj pas lindjes

Këngëtarja e njohur amerikane, Jessica Simpson , ka bërë të ditur së fundmi se ka humbur 45 kilogramë që pas lindjes së...
More

  Latest Posts

  Ndahet nga jeta në moshën 86-vjeçare bilbili i muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha

  Është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare këngëtarja e mirënjohur e muzikës së mirëfilltë shqiptare, Nexhmije Pagarusha. Pagarusha ndërroi...

  Fal gjithçka bija ime, veç kur nuk të respektojnë e t’i vrasin ëndrrat – largohu e mos e kthe kokën mbrapa!

  Kur dikush gabon dhe pendohet, fale bija ime. Fale edhe nëse nuk të kërkon falje. Lexoja pendimin në sy dhe shndërroja në qetësi...

  Trajtimi që i largon të gjitha papastërtitë nga fytyra

  Në ditët e sotme kujdesi për fytyrën është kthyer në një sfidë të vërtetë, pasi papastërtitë gjenden kudo. Nuk...

  Letra prekëse e 8-vjeçarit për nënën e tij në parajsë: “Kthehu se do ta ha gjithmonë brokolin!”

  Një djalë vetëm 8-vjeçar ka thyer zemrat e mijëra njerëzve këto Krishtlindje pas publikimit të letrës së tij për nënën “në parajsë”....

  Temjani – një ilaç i fuqishëm

  Temjani, aq i vogël, por shumë i fuqishëm… kjo rrëshirë fitohet nga druri Boswellia, kurse me djegien e tij zhvillohet jashtëzakonisht aromë e fortë.

  Vetitë e shumëfishta mjekuese të temjanit nuk janë të njohura për shumë njerëz, edhe pse pothuajse të gjithë e kanë në shtëpi, por rrallë e përdorin.

  Temjani me vite përdoret për shërimin e artritit, shërimin e plagëve, rregullimin e hormoneve femërore dhe mbrojtje nga materiet patogjene.

  Në vendet e Lindjes së afërt përdoret për mirëmbajtjen e shëndetit të gojës. Njerëzit nga këto vise e përtypin rrëshirën e temjanit dhe në këtë mënyrë e përmirësojnë shëndetin e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve. Vetitë anti-bakteriale të cilat i përmbanë temjani, parandalojnë infeksione.

  Temjani zbutë dhimbjen e shkaktuar nga artriti, duke mos shkaktuar asnjë afekt anësorë. E përmirëson qarkullimin dhe rrjedhën e gjakut në enët e gjakut të “dëmtuara” nga proceset inflamatore.

  Studimet shkencore kanë vërtetuar se ekstrakti, acetati i temjanit, i zvogëlon dëmtimet neurologjike dhe në mënyrë efektive ndikon kundër depresionit dhe padurimit, zvogëlon nivelin e kolesterolit dhe parandalon sëmundjet e enëve të gjakut.

  Temjani përdoret edhe për të lehtësuar stresin, tensionin, histerinë dhe depresionin. Një vaskë e mbushur me ujë duke shtuar vaj temjani, ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve menstruale dhe inflamacioneve të traktit urinar, gjithashtu ndihmon edhe gjatë bronkitit, astmës, sinuseve, ftohjeve të shpeshta dhe alergjive. /Femina.al/

  Latest Posts

  Ndahet nga jeta në moshën 86-vjeçare bilbili i muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha

  Është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare këngëtarja e mirënjohur e muzikës së mirëfilltë shqiptare, Nexhmije Pagarusha. Pagarusha ndërroi...

  Fal gjithçka bija ime, veç kur nuk të respektojnë e t’i vrasin ëndrrat – largohu e mos e kthe kokën mbrapa!

  Kur dikush gabon dhe pendohet, fale bija ime. Fale edhe nëse nuk të kërkon falje. Lexoja pendimin në sy dhe shndërroja në qetësi...

  Trajtimi që i largon të gjitha papastërtitë nga fytyra

  Në ditët e sotme kujdesi për fytyrën është kthyer në një sfidë të vërtetë, pasi papastërtitë gjenden kudo. Nuk...

  Letra prekëse e 8-vjeçarit për nënën e tij në parajsë: “Kthehu se do ta ha gjithmonë brokolin!”

  Një djalë vetëm 8-vjeçar ka thyer zemrat e mijëra njerëzve këto Krishtlindje pas publikimit të letrës së tij për nënën “në parajsë”....

  Don't Miss

  Jo ananas gjatë shtatzënisë!

  Ananasi ka shumë vlera ushqyese, por kur bëhet fjalë për shtatzënat, duhet të kemi pak më shumë kujdes. Ananasi...

  A e bën më të vështirë mbetjen shtatzënë mitra e anuar?

  Përgjigja është JO! Aftësia e spermatozoideve për të kaluar përmes mitrës ka të bëjë me aftësinë e tyre për të notuar, konsistencën...

  Përfitimet e mahnitshme që marrim nga pjepri

  Pjepri bën pjesë në kategorinë e frutave më tepër mirëbërëse për organizmin e njeriut. Ky frut i ëmbël ul stresin dhe mërzitjen,...

  Asgjë në këtë botë nuk dhemb më shumë se shpirti i lënduar

  Gjithmonë mrekullohemi me njerëzit e guximshëm të cilët disi arrijnë të përballojnë çdo gjë – vështirësitë, humbjet, stresin. Ata...

  Asnjë tabletë nuk mund t’i zëvendësojë: Gjashtë ushqimet të cilët imunitetin e bëjnë super të rezistueshëm!

  Harroni ftohjet e shpeshta, viruset dhe infeksionet. Konsumimi i rregullt i këtyre gjashtë ushqimeve do ta bëjnë sistemin tuaj të imunitetit që...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.