8.4 C
New York
Tuesday, August 11, 2020

LIVE: Identifikohen edhe dy viktima, shkon në 27 numri i të vdekurve nga tërmeti në Shqipëri

E plotësuar: Ka shkuar në 27 numri i viktimave nga tërmeti i një dite më parë. Nga rrënojat janë nxjerrë...
More

  Latest Posts

  Pse të sëmurët do të duhej të hanin kungull dhe farat e tij?!

  Pasi të lexoni këtë tekst, me siguri më shpesh do të konsumoni kungull dhe farat e tij, të cilat janë plot...

  Koronavirusi COVID-19 dhe lidhshmëria e grupit të gjakut

  Koronavirusi COVID-19 dhe grupi i gjakut luan rol në rrjedhën e sëmundjes. Ky konstatim pritet të ndikojë edhe në zhvillimin e...

  Kërkoni shtëpinë tuaj të ëndrrave në Blok.mk

  Duke pasur parasysh vështirësitë që kemi hasur kohëve të fundit për të blerë, shitur apo rentuar një shtëpi apo apartament, Blok.mk ka...

  Leze Qena ndërron jetë në moshën 85 vjeçare

  Sot (e mërkurë) ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare aktorja e mirënjohur Leze Qena. “Ju konfirmojmë se nga...

  Tregoni vëmendje: 10 shenja paralajmëruese të kancerit të gjirit për të cilat nuk flitet dhe aq

  Një në gjashtë gra dyshojnë fillimisht për kancer të gjirit falë një simptome që s’ka të bëjë me gungat në gjoks, si për shembull, anomali në thithka apo rënie drastike në peshë

  Prandaj është me rëndësi të tregoheni të vëmendshme ndaj shenjave të trupit, gjithmonë duke bërë kontrollet e rregullta e mamografitë.

  Këto janë dhjetë shenja të kancerit të gjirit që duhet të keni parasysh, përveç gungave.

  1. Lëkurë e inflamuar, e gropëzuar, me shenja apo e rrjepur

  Trashja, skuqja, urtikariet apo gropëzimi i lëkurës së gjoksit duhet kontrolluar patjetër nga mjeku. Ju e dini si duket gjoksi juaj normalisht dhe nëse vini re një ndryshim në lëkurë, interesohuni.

  2. Ndryshime në thithka

  Nëse thithkat tuaja kanë qenë gjithnjë me majë dhe krejt papritur futen brenda, telefononi menjëherë mjekun. Ndryshimet në ngjyrën dhe teksturën e thithkave nuk janë normale dhe duhen kontrolluar.

  3. Lëngëzim nga thithkat

  Gjatë shtatzënisë e deri një vit pas lindjes së fëmijës, lëngëzimi është mëse normal. Nëse s’bëhet fjalë për asnjë nga këto skenare dhe thithkat tuaja lëngëzojnë vetiu, drejtohuni te mjeku. Nëse lëngu është i kuq, i gjelbër apo mban aromë, mund të keni një problem.

  4. Ënjtje e dhimbshme

  Përveç periodave dhe shtatzënisë, gjoksi i ënjtur mund të jetë një shenjë e kancerit. Nëse enjtja nuk shpjegohet me ciklin menstrual, gjidhënien dhe nuk largohet, kontaktoni mjekun.

  5. Simptoma që s’kanë të bëjnë me gjoksin

  Dhimbje kurrizi, qafe dhe rënie e pashpjegueshme në peshë listohen si simptoma të kancerit të gjirit.

  6. Jelekët ju shkaktojnë dhimbje

  Nëse jelekët ju shkaktojnë dhimbje, nëse rrjedha e ujit në dush është e padurueshme mbi kraharor, nëse nuk i prekni dot më thithkat, atëherë keni të bëni me shenja të kancerit të gjirit.

  7. Venat e gjoksit janë më të dukshme se zakonisht

  Nëse s’kanë qenë të dallueshme deri më sot dhe papritur mund t’i shihni qartë, ose nëse venat janë më të mëdha, më të errëta, atëherë duhet të shqetësoheni.

  8. Keni kruajtje në thithka

  Bëhet fjalë për kruajtje që zgjat dhe që nuk shpjegohet nga një infeksion, alergji, myk apo irritim nga veshja.

  9. Sqetulla të pezmatuara

  Nëse sqetullat ju dhëmbin e janë ënjtur, ose nëse ndjeni një masë kur i prekni me dorë, telefononi mjekun.

  10. Një puçërr që nuk shërohet

  E dinit që puçrrat mund të dalin dhe në gjoks? Shumica prej tyre largohen vetë me kalimin e kohës, por nëse një inflamim i lëkurës së gjoksit nuk shërohet për një javë ose dy, duhet të kontrollohet.


  Latest Posts

  Pse të sëmurët do të duhej të hanin kungull dhe farat e tij?!

  Pasi të lexoni këtë tekst, me siguri më shpesh do të konsumoni kungull dhe farat e tij, të cilat janë plot...

  Koronavirusi COVID-19 dhe lidhshmëria e grupit të gjakut

  Koronavirusi COVID-19 dhe grupi i gjakut luan rol në rrjedhën e sëmundjes. Ky konstatim pritet të ndikojë edhe në zhvillimin e...

  Kërkoni shtëpinë tuaj të ëndrrave në Blok.mk

  Duke pasur parasysh vështirësitë që kemi hasur kohëve të fundit për të blerë, shitur apo rentuar një shtëpi apo apartament, Blok.mk ka...

  Leze Qena ndërron jetë në moshën 85 vjeçare

  Sot (e mërkurë) ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare aktorja e mirënjohur Leze Qena. “Ju konfirmojmë se nga...

  Don't Miss

  Me dietën e dr. Kempnerit për shtypjen e lartë të gjakut, sheqerin dhe shëndet të veshkave – humbni 7 – 10 kg

  Ndiqni këtë meny dhe rezultatet me siguri nuk do të mungojnë Po ju prezantojmë dietën me oriz, krijues i...

  Robert Berisha: Më nuk jam me Nora Istrefin

  Robert Berisha dhe Nora Istrefi më nuk janë çift bashkëshortor. Së paku kështu ka konfirmuar vetë këngëtari përmes rrjeteve...

  Ujë me xhenxhefil: shkrini yndyrnat rreth stomakut në mënyrë të shpejtë dhe të lehtë!

  A e keni vërejtur se xhenxhefili është pjesë e patjetërsueshme e çdo recete për dobësim? Kjo në fakt nuk është...

  Ilaç popullor: 100% largon rërën dhe gurët nga veshkat!

  Nëse keni gurë në veshka, përgatiteni këtë ilaç popullor mjaft të thjeshtë dhe brenda 6 ditëve do ta zgjidhni problemin. Përveç kësaj,...

  Në Kamboxha, një bunar tashmë mban emrin e Shaqir Cërvadikut dhe ish-gruas së tij

  Në fshatin Cambodia të Azisë ku njerëzit vuajnë për ushqim dhe ujë, fëmijët e këngëtarit nga Kosova, Shaqir Cërvadiku, kanë ndërtuar një...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.