Fytyra

Tetë tretmane shtëpiake për njollat nga aknet

Aknet e bezdisshme nuk janë vetëm një problem adoleshentësh. Dhe miliona të rritur acarohen çdo ditë para pasqyrës për shkak të tyre dhe kërkojnë pa u lodhur trajtimin më të përshtatshëm.

Shfaqja e akneve të padëshiruara mund të sjellë shumë acarim dhe të shkatërrojë pamjen e lëkurës, por njollat ​​e mbetura janë mjaft të pakëndshme. Ndonjëherë ato janë aq të errëta saqë nuk mund të mbulohen as me përbërje.

Kështu që të jeni krenar për pamjen e përsosur të lëkurës dhe të hiqni njollat ​​që dëshmojnë puçrrat që tashmë janë zhdukur, mos prisni dhe ndërhyni vetë. Këtu janë trajtimet më të njohura në shtëpi që zbardhin njollat ​​dhe rivendosin një ton të butë të lëkurës:

  1. Lëng patate të papërpunuar. Patatet kanë vetinë të zbardhin lëkurën, prandaj rekomandohet fuqimisht në rast njollash. Qëroni një patate, grijeni atë dhe vendoseni në gazë (fashë) sterile. Shtrydhni lëngun e tij dhe aplikojeni me një shtupë pambuku ose në të gjithë fytyrën ose vetëm në njollat. Lëreni të veprojë për 30 minuta. Patatet mund t’i prisni edhe në rrathë të hollë dhe t’i vendosni në fytyrë.
  2. Lëvore limoni. Vendosni pak sheqer në një fetë lëvore limoni. Fërkoni njollën me të. Në këtë mënyrë do të shtresoni lëkurën dhe do të zbardhni njollat ​​e errëta.
  3. Përzieni lëng limoni dhe lëng domate. Bëni një përzierje të sasive të barabarta të lëng limoni dhe lëng domate. Duke përdorur një shtupë pambuku, vendoseni përzierjen në njollë dhe lëreni të veprojë për gjysmë ore. Mund të aplikoni edhe në të gjithë fytyrën. Vendoseni lëngun në një shishe të vogël dhe ruajeni në frigorifer në mënyrë që të mund ta përdorni të paktën një herë në ditë. Si lëngu i domates ashtu edhe lëngu i limonit kanë një efekt të fuqishëm në lëkurën e errët, kështu që mund t’i përdorni veç e veç.
  4. Lëng kastraveci. Ashtu si lëngu i domates, edhe lëngu i kastravecit forcon lëkurën dhe përshpejton zhdukjen e plotë të njollave. Grini një kastravec, shtrydhni lëngun dhe vendoseni në të gjithë fytyrën. Lëreni në fytyrë për 30 minuta. Pastaj, lani me ujë të ftohtë.
  5. Karrota të ziera. Zieni 2-3 karota të mëdha dhe i shtypni. Vendoseni përzierjen në fytyrë dhe lëreni të veprojë për 15 minuta. Lani me ujë të vakët.
  6. Sode buke. Bëni një përzierje të një lugë çaji sodë buke dhe 2 lugë çaji ujë. Me një lëvizje rrethore, masazhoni lëkurën me përzierjen në vendet ku keni njolla. Lëreni përzierjen të veprojë për 1 minutë, pastaj lajeni me ujë të vakët. Përsëriteni këtë 1-2 herë në javë.
  7. Aloe. Aloe ndihmon kur është në formën e lëngut të freskët dhe kur është në formën e xhelit ose kremit. Ju mund të grisni një gjethe aloe dhe ta prisni në gjysmë. Lëngu i aloes ka një efekt shumë të dobishëm në lëkurë, zvogëlon inflamacionin dhe zbardh me sukses njollat ​​dhe shëron shenjat.
  8. Luleshtrydhe dhe mjaltë. Merrni 2-3 luleshtrydhe dhe shtoni mjaft mjaltë për të bërë një paste. Vendoseni atë në njollat. Lani fytyrën pas 15 minutash./Femina.al/
Back to top button