8.4 C
New York
Wednesday, August 5, 2020

LIVE: Identifikohen edhe dy viktima, shkon në 27 numri i të vdekurve nga tërmeti në Shqipëri

E plotësuar: Ka shkuar në 27 numri i viktimave nga tërmeti i një dite më parë. Nga rrënojat janë nxjerrë...
More

  Latest Posts

  Pse të sëmurët do të duhej të hanin kungull dhe farat e tij?!

  Pasi të lexoni këtë tekst, me siguri më shpesh do të konsumoni kungull dhe farat e tij, të cilat janë plot...

  Koronavirusi COVID-19 dhe lidhshmëria e grupit të gjakut

  Koronavirusi COVID-19 dhe grupi i gjakut luan rol në rrjedhën e sëmundjes. Ky konstatim pritet të ndikojë edhe në zhvillimin e...

  Kërkoni shtëpinë tuaj të ëndrrave në Blok.mk

  Duke pasur parasysh vështirësitë që kemi hasur kohëve të fundit për të blerë, shitur apo rentuar një shtëpi apo apartament, Blok.mk ka...

  Leze Qena ndërron jetë në moshën 85 vjeçare

  Sot (e mërkurë) ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare aktorja e mirënjohur Leze Qena. “Ju konfirmojmë se nga...

  Tri receta me bazë çaji të gjelbër për të djegur dhjamin e zonës së barkut

  Djegia e yndyrave me çajin e gjelbër është e mundur sepse kjo pije stimulon metabolizmin dhe qetëson inflamacionin dhe vlen sidomos për yndyrat e barkut

  Çaji i gjelbër e ka origjinën në kulturën orientale dhe ndryshe nga çajrat e tjerë dallohet për mungesën e oksidimit gjatë procesit të përpunimit. Për ta përftuar, mblidhen gjethet e freskëta të cilat, pas një fazë tharjeje, presohen dhe bluhen.

  Çaji i gjelbër është një përbërës i rëndësishëm për përmbajtjen e lartë të antioksdiantëve dhe mineraleve esenciale. Ka gjithashtu një efekt anti-inflamator dhe detoksfikues që ndihmon në eliminimin e toksinave të trupit.

  Tri receta për eliminimin e dhjamit të barkut me bazë çaj të gjelbër

  1. Çaj i gjelbër dhe mente

  Menta është një prej përbërësve natyralë që fuqizon efektet e çajit jeshil në humbjen e yndyrës abdominale. Falë përmbajtjes së lartë të antioksidantëve dhe komponentëve anti-inflamatorë, kjo pije është e shkëlqyer nëse doni të humbni peshë.

  Përbërësit:

  • 1 filxhan ujë (250 ml)
  • -1 lugë gjelle çaj të gjelbër (15 g)
  • -5 gjethe mente
  • -1 lugë gjelle mjaltë

  Përgatitja:

  Nxehni ujin dhe kur të fillojë të ziejë shtoni çajin jeshil dhe mentën. Ulni nxehtësinë dhe lëreni edhe për 5 minuta në zjarr. Më pas hiqeni nga zjarri dhe prisni për 15 minuta. Kur të jetë ftohur, kullojeni dhe ëmbëlsojeni me një lugë mjaltë.

  Konsumi

  Pini çajin esëll për 2 ose tre javë rresht. Bëni një javë pushim dhe filloni nga e para.

  2. Miksim me bazë çaji të gjelbër dhe avokado

  Vetitë diutretike dhe deotksifikuese të këtij lëngun me bazë çaji të gjelbër dhe avokado janë një ndihmë e madhe në luftën kundra kileve të tepërta. Falë kombinimit të përbërësve energjikë, është ideal edhe për rritjen e rendimentit fizik dhe mendor.

  Nga ana tjetër, duhet theksuar që ky lëng është një koncentrat antioksidantësh të fuqishëm dhe acidesh yndyrore që përmirësojnë aktivitetin metabolik. Favorizon formimin e masës muskulore dhe redukton urinë nervoze.

  Përbërësit:

  • 1 lugë kafeje çaj i gjelbër (5 gr)
  • -1/2 filxhan ujë (125 ml)
  • -1/2 avokado e pjekur
  • -1 banane e pjekur
  • -3 bajame

  Përgatitja:

  Shtoni një lugë kafeje çaj jeshil në gjysmë filxhani ujë dhe vendoseni të ziejë. Kur uji të marrë valë, shuani zjarrin dhe lëreni në infuzion për 15 minuta. Më pas, kullojeni çajin me një sitë dhe shtojeni në gotën e mikserit. Shtoni tulin e gjysmë avokadoje, një banane të prerë në kubikë dhe bajamet. Përzini gjithçka për disa sekonda derisa të përftoni një pije homogjene pa kokrriza.

  Konsumi

  Pini këtë pije esëll, të paktën 30 minuta para se të hani mëngjes. Nëse dëshironi, pini edhe pasdite në vend të vaktit të zemrës. Pini të paktën 3 herë në javë.

  3. Pije me bazë çaji, ananas dhe guarana

  Ananasi dhe guarana kanë efekte interesante në trup, si dhe përmirësojnë kapacitetin e çajit jeshil për të djegur yndyrat abdominale. Ky kombinim i përbërësve detoksifikon gjakun dhe favorizon eliminimin e lëngjeve që mbajnë indet.

  Nutrientët e gjendur në këtë kombinim përmirësojnë funksionet e veshkave dhe ato apatike, parandalojnë përkeqësimin e indeve të shkaktuar nga teprica e toksinave. Lufton kapsllëkun dhe zvogëlon inflamacionin e stomakut dhe kyçeve.

  Përbërësit:

  • 2 filxhanë ujë (500 ml)
  • -1 lugë gjelle çaj i gjelbër (15 g)
  • -1 fetë ananas të prerë
  • -1/2 lugë çaji pluhur guarana

  Përgatitja:

  Zieni ujin dhe sapo të marrë valë shtoni çajin jeshil, fetat e ananasit dhe pluhurin e guaranës. Lëreni të ziejë për 5 minuta në zjarr të ulët dhe fikni zjarrin. Prisni 15 minuta dhe kullojeni.

  Konsumi

  Pini një filxhan esëll nga ky çaj dhe pjesën tjetër pasdite vonë. Pini të paktën 3 herë në javë ose për dy javë rresht.


  Latest Posts

  Pse të sëmurët do të duhej të hanin kungull dhe farat e tij?!

  Pasi të lexoni këtë tekst, me siguri më shpesh do të konsumoni kungull dhe farat e tij, të cilat janë plot...

  Koronavirusi COVID-19 dhe lidhshmëria e grupit të gjakut

  Koronavirusi COVID-19 dhe grupi i gjakut luan rol në rrjedhën e sëmundjes. Ky konstatim pritet të ndikojë edhe në zhvillimin e...

  Kërkoni shtëpinë tuaj të ëndrrave në Blok.mk

  Duke pasur parasysh vështirësitë që kemi hasur kohëve të fundit për të blerë, shitur apo rentuar një shtëpi apo apartament, Blok.mk ka...

  Leze Qena ndërron jetë në moshën 85 vjeçare

  Sot (e mërkurë) ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare aktorja e mirënjohur Leze Qena. “Ju konfirmojmë se nga...

  Don't Miss

  Me dietën e dr. Kempnerit për shtypjen e lartë të gjakut, sheqerin dhe shëndet të veshkave – humbni 7 – 10 kg

  Ndiqni këtë meny dhe rezultatet me siguri nuk do të mungojnë Po ju prezantojmë dietën me oriz, krijues i...

  Robert Berisha: Më nuk jam me Nora Istrefin

  Robert Berisha dhe Nora Istrefi më nuk janë çift bashkëshortor. Së paku kështu ka konfirmuar vetë këngëtari përmes rrjeteve...

  Ujë me xhenxhefil: shkrini yndyrnat rreth stomakut në mënyrë të shpejtë dhe të lehtë!

  A e keni vërejtur se xhenxhefili është pjesë e patjetërsueshme e çdo recete për dobësim? Kjo në fakt nuk është...

  Ilaç popullor: 100% largon rërën dhe gurët nga veshkat!

  Nëse keni gurë në veshka, përgatiteni këtë ilaç popullor mjaft të thjeshtë dhe brenda 6 ditëve do ta zgjidhni problemin. Përveç kësaj,...

  Në Kamboxha, një bunar tashmë mban emrin e Shaqir Cërvadikut dhe ish-gruas së tij

  Në fshatin Cambodia të Azisë ku njerëzit vuajnë për ushqim dhe ujë, fëmijët e këngëtarit nga Kosova, Shaqir Cërvadiku, kanë ndërtuar një...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.