Vetëm gjysëm luge nga kjo erëz do të ju ndihmojë me pagjumësinë

0
168
Vetëm gjysëm luge nga kjo erëz do të ju ndihmojë me pagjumësinë

Shumë njerëz në botë vuajnë nga pagjumsia dhe kanë probleme me gjumin. Për shkak të tempos së shpejtë të jetës dhe ushqyeshmërisë së keqe, për fat të keq kjo ndikon edhe në kualitetin e gjumit.
Çrregullimi i gjumit është shumë rëndues dhe shkakton nervozë, dhe kjo ndikon në çdo element të jetës.

Çrregullimi i gjumit mund të jetë rezultat i disa elementeve biologjike, ushqyeshmërisë së jo të mirë, gjendjeve mjekësore fizike dhe psiqike, transmeton Femina.al

Këto janë disa nga gjendjet që mund të sjellin deri te problemi me gjumin:

  • Dhimbje në qafë dhe shpinë;
  • Anksiozitet dhe depresion;
  • Sëmundja e gjëndrrës tiroide;
  • astma;
  • reaksionet alergjike;
  • problemet me lukthin dhe stomakun;
  • Artriti;

Çrregullimet e gjumit, gjithashtu mund të shkaktohen nga shkaktohen nga aktivitete specifike dhe komponimeve të tilla si alkooli, kofeina, nikotina ose sasia e madhe e ushqimit para gjumit.

Përdorimi i arrëmyshkut

Ky është një trajtim jashtëzakonisht efektiv kur është fjala për çrregullimin e gjumit. Kjo erëz ka përfitime të shumta shëndetësore, është i shkëlqyeshëm për detoksifikimin e organizmit, ndihmon në tretjen e ushqimit, heq sikletin, forcon sistemin imun, e përdmirëson shëndetin e lëkurës dhe qarkillimin e gjakut. Përvec kësaj, arrëmyshku ka një qetësues (sedativ) i cili në mënyrë efikase ndikon kur keni probleme me gjumin.

Përzieni gjysëm luge të vogël (luge të kafes) nga arrëmyshku i bluar dhe një gotë të vakët me ujë. Konsumoni këtë përzierje 4-5 orë para gjumit./Femina.al/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu