Thursday, June 20, 2019
Ballina Blog
Lindje natyrale apo me prerje cezariane?
Çdo ditë e më shumë shtatëzënat lindin me prerje cezariane që ti shmangin dhembjet. Megjithëse, mjekët rekomandojnë që më së miri është të bëhet lindja natyrale, nëse kjo është e mundur. Në 15 vitet e fundit shumë e më shumë shtatëzena vendosin për lindje me prerje cezariane vetëm që ti shmangen dhembjeve dhe lodhjes...
Si më shpëtoi karierën veshja me ngjyrë të zezë çdo ditë në punë
E di se njerëzit mendojnë se veshja tërësisht me ngjyrë të zezë është e mërzitshme, por ja e vërteta: Kur unë fillova të vishem kështu, njerëzit filluan të më merrnin më shumë seriozisht në punën time. Ndoshta ata ashtu më vlerësuan sepse unë ndjehesha më serioze. Nuk e di cila është e para, por e di se...
Çfarë është dallimi mes vajit të zakonshëm të ullirit dhe atij ekstra i virgjër?
Pjesa më e madhe e njerëzve habiten me dallimin mes vajit të zakonshëm të ullirit dhe atij ekstra të virgjër dhe dëshirojnë të dijnë se ku qëndron ky dallim. Vaji i ullirit fitohet nga frutat e drurit të ulliri mirëpo ekzistojnë disa lloje të ndryshme të vajit të ullirit të cilat dallojnë nga lloji...
Ja përse asnjëherë nuk duhet të përgatisni në letër alumini!
Hulumtuesit kanë treguar se ushqimi i përgatitur në lëngje acide, të tilla si lëng limoni ose salcë domatesh, thithin më së shumti metale nga letra e aluminit. Përgatitja e ushqimit në letër alumini mund të jetë e dëmshme për shëndetin, sipas një studimi të ri. Një studim në Universitetin e Sharjahut...
Tri lule të cilat pastrojnë ajrin nga helmet, patjetër duhet t’i keni në dhomë!
Jo vetëm që janë të mira për përmirësimin e cilësisë së ajrit, por edhe eliminojnë helmet, avujt kimikë, mikrobet nga ajri, sporet e mykut, por krahas kësaj edhe sjellin lagështinë e ajrit në nivel të përshtatshëm. Lulet zakonisht i mbajnë në dhomën e ditës dhe në korridor, mirëpo të gjitha që u thanë më...
Kromi ulë nivelin e sheqerit në gjak
Ky mineral rregullon nivelin e sheqerit në gjak, kurse te pacientët e varur nga insulina mund ta zvogëlojë nevojën për ilaçe dhe insulinë. Si preventivë kundër paraqitjes së diabetit (sëmundjes së sheqerit), rol të rëndësishëm ka kromi, të cilin organizmi nuk e prodhon por duhet të konsumohet nëpërmjet ushqimit. Ky mineral...
Trajtime natyrale kundër rënies së flokëve …
Rënia e flokëve paraqet problem serioz për shumë njerëz. Preparatet e ndryshme kozmetike shpesh mund të shkaktojnë rënie më të madhe të flokëve, në vend se të parandalojnë një gjë të tillë. Në mënyrë qëtë liroheni nga ky problem, provojeni ndonjë nga këto trajtime natyrale, përzierje që mund t’i përgatisni në shtëpi, e të...
8 ushqime për të rritur nivelin e hekurit në gjak
Mungesa e hekurit ose siç njihet në gjuhën mjekësore si sideropenia, është një nga problemet më të shpeshta shëndetësore i cili ka të bëj kryesisht me malnutricionin – kequshqyerjen, transmeton Femina.al Malnutricioni paraqitet nga konsumimi i pamjaftueshëm i materieve të nevojshme ushqyese (në këtë rast reduktim i konsumimit të hekurit). Nëse kjo gjendje nuk...
Reçeta që largon yndyrën në gjak: ju nevojiten vetëm dy përbërës
Nëse vuani nga yndyra në gjak, atëherë kjo reçetë është e përkryer për ju… Për shkak të jetës dinamike, kequshqyerjes dhe mungesës së aktivitetit fizik, rritja e yndyrës në gjak është një sëmundje mjaft e shpeshtë. Ndonjëherë te personat me yndyrë të shtuar në gjak mund të vërehen depozitat yndyrore nga indi dhjamor me...
Uthulla e mollës dhe humbja e peshës
Uthulla e Molles është një nga mjetet më të njohura natyrore në luftën kundër peshës, është e mrekullueshme për uljen e nivelit të yndyrës në gjak, e rrit metabolizmin dhe e mbronë trupin nga dobësimi i imunitetit që vjen si pasojë të disa dietave. Ajo çfarë është avantazh i uthulles së mollës në rrugën...